Vatandaş muayeneye tam 5.6 milyar ödedi

Vatandaşın cebinden sağlık için ödediği para her geçen gün artıyor. Geçen yıl vatandaş sadece muayene ve reçete ücretine cebinden 5.6 milyar lira ödedi. Devletin kasasından ise muayene ücretleri için 34 milyar lira çıktı.

vatandas-muayeneye-tam-5-6-milyar-odedi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık verileri şoke etti. 77 milyon nüfuslu Türkiye’de geçen yıl hastanedeki muayene ve tedavi 447 milyon 20 bin 372’e ulaştı.
Vatandaşın cebinden ödediği muayene katılım ücreti ise 4.1 milyar TL’yi geçti. Hastalar, reçete parasıyla birlikte 5.6 milyar TL cepten ödeme yaptı. Devlet, üniversite ve özel hastanelerde şifa aramalara, aile hekimleri eklendiğinde tedavi sayısı 670 milyona ulaştı.

Kişi başı 76 TL fatura

Vatandaşın ayakta muayene, ameliyat ve yoğun bakım nedeniyle devletinhastanelere ödediği rakam 34.1 milyar lira oldu. Kişi başı tedavi faturası ise 76,1 TL’ye çıktı. Özel hastanelerdeki muayenelere devlet 7.6 milyar lira ödedi. Sağlığa ödenen para devletin ödediğiyle sınırlı kalmadı.

Cebimizden ödedik

Vatandaşın devlet ve üniversite hastanelerindeki 358 milyon 333 bin muayenekarşılığında cebinden çıkan katılım ücreti 2 milyar 866 milyon 664 bin liraya ulaştı. Özel hastanelerde 88 milyon 687 bin muayeneye karşılık ise hastalar 1 milyar 330 milyon 310 bin TL muayene katılım parası verdi. Toplamdahastaneye gitme karşılığında vatandaşın devlete ödediği para 4.1 milyar TL’ye ulaştı.

2 milyar kutu ilaç

Devlet, özel ve üniversite hastanelerine her 9 başvurunun 1’inde vatandaşa ilaç yazıldı. Hastalara 337 milyon 403 bin 297 reçete yazıldı. Reçete başına ortalama 2 kutu ilaç yazıldığı hesaplandığında 674 milyon 806 bin kutu ilaç yuttu. Ancak aile hekimlerinin yazdığı ilaçlar ve vatandaşların reçetesiz aldığı haplar dahil edildiğinde Türkiye’de her yıl 2 milyar kutu ilaç tüketiliyor.

Reçeteye 1,5 milyar ödedik

Devletin sadece doktorlar tarafından yazılan ilaçlar için eczanelere ödediği rakam ise 16.3 milyar TL’ye fırladı. Reçete başına eczanelere yapılan ödeme ise 48,47 TL’ye ulaştı. Reçete başına 3 TL ödemek zorunda kalan hastalar 337 milyon 403 bin 297 reçeteye 1 milyar 12 milyon 209 bin TL cepten ödeme yaptı. Her 3 kutudan sonra 1 TL daha ödeme yapıldığı için rakam 1 milyar 500 bin TL’ye çıkıyor.

Ücretsiz sağlık hizmeti şart

Koruyucu ve önleyici sağlık politikasının uygulanmaması sebebiyle hastaneye başvuruların patladığını aktaran Önder Kahveci, “Tedavi eksenli bir sağlıkpolitikası uygulandığı için muayene ve ameliyat sayıları, sağlık ve ilaç harcamaları da sürekli olarak artıyor. Kısacası vatandaş sağlığa daha çok para harcıyor. Halbuki tüm vatandaşların eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir bir sağlıkhizmetine kavuşması şarttır” dedi.

Sağlık paralı hizmete dönüştü

Vatandaşın cebinden çıkan tedavi ve muayene parasının her geçen gün arttığını belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Ücretsiz, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti sosyal devletin bir gereği iken ne yazık ki ülkemizdesağlık paralı bir hizmete dönüştü.
Hastanenin kapısında Deli Dumrul vergisi gibi tahsil edilen katkı payı ile başlayan tahsilat düzeni; kapsam dışı tedaviler, ilave ücretler, reçete parası olarak uzayıp gidiyor” diye konuştu.

Hasan BOZKURT

Özlem YAMANAVCILAR

Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir