xvııı. Türkiye İç Denetim Kongresi “İtibar Gelecektir” temasıyla başladı

Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE), 18 yıldır ara vermeden düzenlediği İç Denetim Kongresi Levent’te bulunan Wyndham Grand İstanbul Otel’de başladı.

“İtibar Gelecektir; Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde İç Denetimin Stratejik Rolü” teması çerçevesinde mesleğe dair son gelişmeler, yeni uygulamalar ve teorilerin paylaşılacağı ve iki gün sürecek kongreye ilgi yoğun oldu.

TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever, kongrenin açılışını yaptığı konuşmasında kurumsal itibarın önemine dikkat çekti, “İtibar Gelecektir” temasını seçme sebeplerini anlattı: “Kaybedilen itibarın yeniden kazanılması, uzun, çok zorlu ve maliyetli bir süreç gerektiriyor. Bu nedenle itibarı kaybettikten sonra kurtarmaya çalışmak yerine kaybetmeden önce önlem almak ve kurumsal itibarı yönetmek çok daha fazla önem taşıyor. İşte bu noktada kurumsal itibarın yönetilmesi ve kurumun itibar risklerinden korunması açılarından iç denetimin stratejik bir rolü bulunuyor.”

Bu bağlamda “İtibar-Denetim” ilişkisi gün boyu çeşitli oturumlarla ve konunun uzmanı isimlerce irdelendi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm alanındaki tecrübeleriyle sektörde itibarın ülke için önemini anlattı: ”Denetimin turizm sektörü için öneminin artık farkındayız. Turizmde büyük atılımlar yaptık ama bazı kötü örneklerin itibarımızı zedelediğinin de farkındayız. Bu noktada denetçilere büyük iş düşüyor.”
Etik İtibar Derneği (TEİD) Başkanı Mehmet Buldurgan, kurumsal açıdan itibarın şirketler açısından önemine değindi, bunun ancak denetimle sağlanabileceğini belirtti: “21. Yüzyılın global ticaret arenasında varlığınızı sürdürebilmek, dünya pazarına açılabilmek, global oyuncularla aynı ligi paylaşabilmek, ancak onlara, içinde bulunduğunuz topluma, çalışan ve müşterilerinize güven verebilmekle mümkündür.”

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger ise rakamlarla konuştu, sektörde kurumsallaşmaya vurgu yaptı: “FKB olarak bugün itibarıyla sektörde faaliyet gösteren 121 şirket, yaklaşık 7 bin çalışan ve toplamda 63 milyar TL’nin üzerinde bir işlem hacmini temsil ediyoruz ve bu noktada kurumsallaşmanın önemine inanıyoruz. Bunun en önemli avantajlarından biri de kuşkusuz iç denetim mekanizmalarının devreye girerek itibarımızın güçlenmesi ve şirketlerimizin de uzun vadede kalıcılıklarını garanti altına almasıdır.”

Kongrenin önemli konukları arasında Sorbonne Üniversitesi Profesörü ve Risk Yönetimi Uzmanı Jean Paul Louisot da vardı. Dünya çapında önemli yöneticilere risk yönetimi konusunda koçluk yapan Louisot, Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde temel taşların neler olduğunu anlattı, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.
Paralel düzenlenen oturumlarda “İç Denetimde Gelişen Teknolojinin Rolü”nden “Üçüncü Taraf Risklerinin Denetimi”ne, “Bilgi Güvenliği Yönetimi ve Denetimi”nden “Uyum Riskinin Yönetimi”ne pek çok önemli konu mesleğinde bir adım daha öteye geçmek isteyenler için masaya yatırıldı.

Şair ve yazar Sunay Akın da kongrenin bir diğer konuşmacısıydı. Akın, kendine has üslubu ve derin tarih bilgisiyle “itibar”ı anlattı, geçmişle bugün arasında köprüler kurarak “denetim-denetçi” kavramlarına farklı bir bakış açısı getirdi.
Kongrenin bir başka uluslararası konuğu, finans ve denetim alanlarında önemli birikim sahibi, profesyonel eğitmen ve danışman Larry Hubbard da ilk gün konuşmacıları arasındaydı. Hubbard, katılımcılarla birlikte, “Kök Neden Analizi”nin denetçiler tarafından kullanılan geleneksel ideolojik yapısını sorguladı.

“İtibar Gelecektir” Kongresi Bugün de Devam Edecek…
21 Ekim 2014 Salı günü (bugün) sabah saat 09.00’da ikinci gün açılış konuşması için TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun kürsüdeki yerini alacak ve ilk günün değerlendirmesini yapacak. Hemen ardından kongrenin bir diğer konuğu; profesyonel eğitimci Larry Hubbard, iç denetimde üçlü savunma konusunu ele alacak.

Yine paralel düzenlenecek oturumlarda ikinci günün başlıklarından ilki BDDK Başkan Yardımcısı Vekili Fatih Öztürk tarafından değerlendirilecek olan “İSEDES Düzenlemesinin İç Denetime Etkisi” olacak. “İş Kanunundaki Değişiklikler ve İç Denetim Departmanlarının İş Kazalarını Önlemedeki Rolü” ise bir diğer oturumda İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt tarafından anlatılacak.
Günümüzün en önemli trendlerinden sosyal medya da öğleden sonraki oturumda tartışılacak. “Sosyal Medya Yönetiminin ve Denetiminin Kurumsal İtibar Üzerindeki Etkileri”ni konunun uzmanı, televizyon programcısı Serdar Kuzuloğlu, eğlenceli üslubuyla anlatacak.

“İç Denetimin İtibarının Yönetimi” konulu panelde özel sektör yöneticileri deneyimlerini paylaşacak. Kapanış oturumunda ise bir kez daha Sorbonne Üniversitesi Profesörü Jean Paul Louisot kürsüdeki yerini alacak ve bu kez yaşanmış örneklerle kriz dönemlerinde kurumların itibar risklerini nasıl yönetmesi gerektiğini anlatacak.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Hakkında
Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), ülkemizde uluslararası standartlarda iç denetim mesleğinin gelişimi için 19 Eylül 1995 tarihinde kurulmuştur.

Enstitü, mesleğin profesyonellerinin yetkinlikleri, finans ve reel sektör şirketleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal yönetim kalitesi, mesleğin akademik gelişimi için çeşitli hizmetler sunmaktadır. TİDE, hizmetleri ile mesleğin profesyonellerine ve iş dünyasına güncel kalmak, değişim, gelişim ve büyümenin ortağı olmak konusunda fırsatlar sunmaktadır.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun temsilcisi olan ve yönetim organları ile çalışma komitelerinde aktif görev alan TİDE, “Meslekte küresel gelişim ve mükemmelliğin paydaşı olmak” vizyonu ile şirketlerimizin yönetim kurulları, denetim komiteleri, icra kurulu başkanları (CEO), üst düzey yöneticiler ve iç denetçiler, kamu kurum ve kuruluşlarımız, düzenleyici kurumlarımız, üniversitelerimiz ve akademisyenlerimize hizmetleri ile kalıcı değer yaratma misyonunu sürdürmektedir.

Özlem YAMANAVCILAR

Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir