Görevden ayrılan memur ikramiyesini alabilecek

Eskiden eski memurların ikramiye almaları için son olarak Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışma koşulu aranıyordu. Yeni kanunla bu şart ortadan kaldırıldı ve eski memura ikramiye yolu açıldı.

MEMURLAR değişik sebeplerle memuriyetten ayrıldıktan sonra eski Bağ-Kurlu veya SSK’lı olarak emekli olmaları durumunda memuriyette geçen hizmet sürelerine karşılık gelen emekli ikramiyelerini alamıyorlardı. Bunun nedeni ise yapılan yasal düzenlemelerde son defa Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışma koşulu aranıyordu. 6270 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile giderildi.

KİMLER KAPSAMDA?

Bu düzenlemeye göre memurlarda son defa emekli sandığına tabi olarak çalışma koşulu aranmıyor; ancak memurların emekli ikramiyesine hak kazanmaları 1475 sayılı (Eski) İş Kanunu’nu 14.maddesinde düzenlenen kıdem tazminatına hak kazanma koşuluna bağlanıyor. Buna göre eski memur emekli olduğunda emekli sandığına tabi hizmetlerinden dolayı emekli ikramiyesi alabilmesi için; “ Devlet memuru erkek ise askerlik sebebiyle memuriyetten ayrılması, “Kadın memurun evlilik sebebiyle evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde memuriyetten ayrılması, “Memurun yaş dışında sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı olarak emeklilik koşulunu yerine getirmiş olması gerekiyor.

KAT SAYILARA DİKKAT

Yukarıda sayılan koşullarından biri sebebiyle memuriyetten ayrılan memur, emekli olduğunda T.C. Emekli Sandığı’na tabi olarak geçen çalışma süreleri için emekli ikramiyesi alabilecek. İkramiyeler, emekli olunan tarihteki kat sayılar dikkate alınıp güncellenmek suretiyle hesap edilecek. / Arif Temir

 

Kaynak: muhasebenetwork.com

Özlem YAMANAVCILAR

Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir